EDİRNE HAVSA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Nedir ?

EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Nedir ?

Fatih Projesi ile birlikte temelleri atılan ve 150 binden fazla içerik barındıran çevrimiçi sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanımına açılmıştır.

Eba projesi devrim niteliğinde bir proje olup, içerik zenginliği ve çeşitliliği açısından dünyada bu kapsamda başka bir eğitim portalı bulunmamaktadır. Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur.

Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA,  sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir. Ayrıca Fatih Projesi ile entegrasyonu yapılarak projede verimli bir şekilde kullanılması sağlanmıştır.

 MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok dijital kaynak EBA’da yayınlanırken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sunma imkânı bulabileceklerdir.  Böylece bir kaynak havuzu oluşturulmuş ve öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına sunulmuştur. Bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açıp dört duvar dışında da gerçekleştirilmesine zemin sağlayacaktır.   

4. ve 12. Sınıflar dahil olmak üzere arasındaki tüm öğrencilerimiz eba sistemine girebilmek için kişisel eba şifresine sahip olması gerekmektedir. Eba şifresi olmayan öğrencilerimiz sınıf öğretmenlerinden veya okul idaresinden eba şifrelerini alabilirler ve http://eba.gov.tr adresinden sisteme giriş yapabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra kendi sınıf seviyesine uygun içeriklere ulaşabilirler. Sistem içerisinde birçok içeriğin dışında her öğrencinin kendi sınıf seviyesine uygun deneme sınavları da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bunlardan ücretsiz olarak faydalanabilirler.

Bütün bu özellikleriyle eğitimin tüm paydaşlarını kapsayan EBA tüm eğitim paydaşlarının katkılarıyla daha da büyüyecek, güçlenecek, gelişecek ve katlanarak gelişmeye devam edecektir.

                                                                                                          

 

                                                                                                                             Özkan FİDAN

                                                                                                                        İlçe Milli Eğitim müdürü

Fatih Caddesi Hükümet Konağı Kat 1 22500 Havsa/EDİRNE - 0(284)336 30 40 e posta havsa22meb.gov.tr / 143437meb.k12.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.